Gdzie umieścić moje panele, aby instalacja była opłacalna?

Jedną z decyzji, które należy podjąć przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest to, czy powinny to być panele słoneczne na dach czy może fotowoltaika na ziemi. Każde z rozwiązań ma swoje wady jak i zalety. Instalacje takie możemy rozpatrywać pod kątem efektywności (w kontekście ich umiejscowienia), ale też kosztów montażu paneli lub zajmowanej powierzchni. Poszczególne cechy każdego z rozwiązań omówione zostaną w poniższym artykule.

Ile powierzchni posiadam i czy jest jej wystarczająco?

Panele słoneczne montowane na gruncie możemy zamontować gdziekolwiek na naszej posesji. W części przypadków może się okazać, że powierzchnia dostępna na gruncie będzie większa niż ta dostępna na dachu. To z kolei przekłada się na większy uzysk energetyczny i gwarantuje większe oszczędności. Z drugiej zaś strony, instalacja taka ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną, może zaburzać jej estetykę i w porównaniu instalacji na dachu, zajmuje jednak większą powierzchnię (panele muszą zostać ułożone w taki sposób, aby nie zacieniały się wzajemnie). Argumentem przeciwko takiej instalacji jest również ryzyko zacienienia powierzchni paneli słonecznych, zarówno przez obiekty istniejące jak i takie, które mogą pojawić się w ich pobliżu w przyszłości (np. nowe budynki).

Panele słoneczne montowane na dachu oczywiście wykorzystują miejsce znajdujące się na naszym dachu, tak więc nie ingerują w naszą przestrzeń mieszkalną. Minusem takiej instalacji jest jednak to, że wymaga ona od nas, w mniejszym lub większym stopniu, dostosowania się do konstrukcji dachu oraz jego pochyłu. Wszelkie dodatkowe załamania tej powierzchni zmusza nas do wykorzystania droższych konstrukcji wspornych.

Które rozwiązanie będzie dla mnie opłacalne i najtańsze?

W części instalacji na gruncie wymagane jest zastosowanie dodatkowych materiałów, takich jak cement, wykorzystywany do fundamentów konstrukcji. Zapobiega to obniżeniu miękkiego gruntu.

Montaż paneli słonecznych na dach wymaga użycia specjalistycznej konstrukcji wsporczej, zwiększającej nakłady inwestycyjne. Zapewniają one stabilność i odpowiedni kąt nachylenia paneli. W odróżnieniu jednak do powyższego typu, instalacja wykonana na dachu jest szybsza i łatwiejsza w wykonaniu.

Jakie posiadam możliwości odnośnie umiejscowienia paneli?

Umiejscowienie paneli na gruncie gwarantuje nam ich dowolne ułożenie w stosunku do padających promieni słonecznych. Możemy w ten sposób skierować je dokładnie w stronę południową, co z kolei przekłada się na największą efektywność takiej instalacji.

Zdecydowaną zaletą paneli montowanych na dachu jest to, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że konstrukcja zostanie zacieniona przez obiekty wokół, ze względu na wysokie położenie.

Utrzymanie, konserwacja?

Instalacje fotowoltaiczne z reguły nie wymagają częstej konserwacji. Zaleca się, aby myć panele słoneczne, w zależności od zmniejszenia efektywności ich działania, co najmniej raz na rok. W praktyce jednak może się jednak okazać, że nie doświadczymy takiej konieczności znacznie dłużej. Z drugiej strony, również awaryjność paneli słonecznych nie jest częstym zjawiskiem.

Gdyby jednak doszło do konieczności czyszczenia paneli lub ewentualnej naprawy, zdecydowanie łatwiejszym dostępem charakteryzują się panele naziemne. Czyszczenie tych montowanych na dachu wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej grupy sprzątającej, co oczywiście przekłada się na koszt. Panele instalowane na dachu są jednak mniej narażone na uszkodzenia przez czynnik ludzki.