Spis treści
Od 15 kwietnia 2022 działa system dofinansowania Mój Prąd 4.0, który jest prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Program umożliwia ubieganie się właścicieli fotowoltaiki o dofinansowanie na mikroinstalacje. Czwarta edycja prowadzonego od lat programu przeznaczona jest dla prosumentów rozliczających się zgodnie z regułami systemu net-billing. Jak wynika z wypowiedzi Minister Klimatu i Środowiska, od grudnia bieżącego roku możemy spodziewać się zmian w programie dotacyjnym. Na czym polega nadchodząca zmiana poziomu dofinansowania? Kto na niej skorzysta? Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu!
Dotychczasowe kwoty dofinansowań
Warto zaznaczyć, że korzystający z systemu dopłat w ramach programu Mój Prąd 4.0, otrzymują dofinansowanie na montaż i zakup paneli PV. W przypadku właścicieli fotowoltaiki, którzy posiadają wyłącznie instalację fotowoltaiczną (bez dodatkowych komponentów), dofinansowanie wynosi maksymalnie 4 tys. złotych. Jeśli jednak działanie systemu PV dopełnia magazyn energii elektrycznej lub system zarządzania energią (HEMS/EMS), obowiązuje dopłata w wysokości nie większej niż 5 tys. złotych. Z kolei dopłaty do dodatkowych systemów wyglądają następująco:
- magazyn ciepła – dofinansowanie o wartości nieprzekraczającej 5 tys. złotych,
- magazyn energii elektrycznej – dotacja w wysokości nie większej niż 7,5 tys. złotych,
- dofinansowanie do systemów zarządzania energią HEMS/EMS – dopłata w wysokości maksymalnie 3 tys. złotych.
Więcej na temat systemu dopłat dowiesz się z naszego artykułu, w którym zgromadziliśmy informacje o tegorocznej edycji programu Mój Prąd: Mój Prąd 4.0 – kolejny nabór do programu już otwarty

Czego dotyczą zmiany w programie Mój Prąd 4.0?
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała o nadchodzących zmianach w systemie dofinansowania. Mają zostać wprowadzone od 15 grudnia 2022 roku. Zapowiedziano zwiększenie dotacji do fotowoltaiki w ramach aktualnego naboru do czwartej edycji programu Mój Prąd. Zgodnie z przewidzianymi zmianami:
- W sytuacji wpłynięcia zgłoszenia o dofinansowanie wyłącznie instalacji fotowoltaicznej – dopłata wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, nieprzekraczających 6 tys. złotych.
- Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii obejmuje koszty nie większe niż 7 tys. złotych – do mikroinstalacji do 50% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie do magazynu energii do 50% kosztów kwalifikowanych wyniesie natomiast nie więcej niż 16 tys. złotych.
- Dofinansowanie do magazynów ciepła, a także systemu zarządzania energią HEMS/EMS pozostaje bez zmian!

Jacy prosumenci mogą liczyć na większe dofinansowanie?
Nabór do programu początkowo miał zakończyć się w grudniu tego roku, jednak został przedłużony do 31 marca 2023 roku. Wyższe dopłaty przysługują nowym beneficjentom, rozliczającym się w systemie net-billing. Polega on na rozliczaniu prosumentów z nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej w systemie kosztowym. Jednak dotychczasowi wnioskodawcy, korzystający z systemu dofinansowania w ramach Mój Prąd 4.0 w poprzedniej wysokości – nie muszą składać nowego zgłoszenia. Wypłacone wnioski będą przeliczone ponownie na podstawie zapowiedzianego poziomu dofinansowania. W przypadku, gdy prosumentom przysługuje zwiększony zakres dopłat, zostanie im wypłacona różnica między otrzymaną kwotą dotacji a dofinansowaniem, które otrzymaliby po zmianie jego poziomu.
Mój Prąd 4.0 powstał z myślą o wsparciu producentów energii elektrycznej z własnej mikroinstalacji. Celem programu jest także wzrost autokonsumpcji wytworzonego prądu poprzez jego magazynowanie. Dzięki przedstawionym założeniom posiadacze fotowoltaiki mogą wesprzeć rozwój OZE i wpłynąć na efektywne zarządzanie energią elektryczną w naszym kraju. Nie da się ukryć, że podwyżki cen prądu i wyższa inflacja przyczyniają się do wzrostu kosztów zakupu i montażu fotowoltaiki. Dlatego zwiększenie dotacji może okazać się dobrym rozwiązaniem dla branży fotowoltaicznej i jej inwestorów.
Zobacz również artykuł odnośnie programu prosument lokatorski