Rozliczanie fotowoltaiki – nowe zasady – na czym polega projekt ustawy o rozliczaniu prosumentów?
Spis treści
Rozliczanie fotowoltaiki dla prosumentów do tej pory było proste i opłacalne. Ministerstwo Klimatu zaproponowało jednak nowe zasady rozliczania fotowoltaiki – projekt ustawy, który w znaczący sposób wpłynie na system opustów. Jakich zmian możemy się spodziewać i jak rozliczamy się aktualnie za prąd płynący z fotowoltaiki? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu! Zapraszamy do lektury.
Aktualna sytuacja w Polsce
Tak jak już wspomnieliśmy – panele fotowoltaiczne (a w szczególności mikroinstalacje) stają się w Polsce coraz popularniejsze. Moc zainstalowana w 2020 r. wyniosła prawie 4 GW (oznacza to wzrost o 200 procent rok do roku), a nakłady w tym obszarze sięgnęły rekordowych 9,5 mld zł. W zeszłym roku 1,5 procent energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju pochodziło ze źródeł fotowoltaicznych. Co więcej, według Solar Power Europe Polska znalazła się na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Na Twitterze Polskich Sieci Elektroenergetycznych przeczytać możemy, że na koniec kwietnia 2021 roku moc zainstalowana w fotowoltaice wyniosła około 8% mocy energetycznej wyprodukowanej w naszym kraju (4690 MW).
Na naszym blogu dowiesz się więcej, jaka jest wydajność fotowoltaiki w Polsce.
Rozliczanie fotowoltaiki – system opustów
Obecnie funkcjonujące regulacje prawne umożliwiają rozliczanie z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej w formie bezgotówkowej, barterowej – działa to na zasadzie tzw. wirtualnego magazynu energii. Prosument może oddać do sieci niewykorzystaną przez siebie energię, a następnie odebrać ją gdy potrzebuje więcej prądu, niż jest w stanie wyprodukować – chociażby nocą, w pochmurne dni lub zimą. W przypadku mikroinstalacji o mocy większej niż 10 kW rozliczenia dokonuje się w stosunku ilościowym 1 do 0,7, a przypadku mikroinstalacji o mocy mniejszej niż 10 kW w stosunku ilościowym 1 do 0,8.
Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki – możliwe zmiany w 2022 roku
Nowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się 2 czerwca 2021 roku. Ministerstwo Klimatu zaproponowało szereg modyfikacji, w tym także nowe zasady rozliczania fotowoltaiki dla tych, którzy zdecydują się na własną instalację.
Jedną z najważniejszych i największych modyfikacji dotyczących fotowoltaiki jest ta dotycząca systemu prosumenckiego – jeżeli ustawa wejdzie w życie net-metering i system opustów od 1 stycznia 2022 roku zastąpiony będzie przez sprzedaż i zakup energii (nadwyżki prądu odkupować będą firmy zajmującą się handlem energią elektryczną). Niestety, dla osób zainteresowanych montażem paneli PV nie jest to dobra wiadomość – energię kupimy bowiem około dwukrotnie drożej, niż sprzedamy. Oznacza to, że wprowadzona i pobrana z sieci energia elektryczna będą rozliczane oddzielnie i potrzebny będzie dodatkowy licznik.
AKTUALIZACJA: Nowy system wszedł w życie. Od 1 kwietnia 2022 r. dla nowych prosumentów obowiązującym systemem rozliczania jest net-billing.
Zmiany będą dotyczyć instalacji zbudowanych po 1 stycznia 2022 roku
Warto zaznaczyć, że nowe zasady rozliczania fotowoltaiki nie odbiją się na posiadaczach instalacji już istniejących lub zamontowanych przed rozpoczęciem nowego roku. Ustawa gwarantuje, że wszyscy ci prosumenci będą mogli rozliczać się w systemie opustów przez kolejne 15 lat, a nowe przepisy dotyczące rozliczania będą dotyczyć wyłącznie instalacji zbudowanych po 1 stycznia 2022 roku. Przejście na system skupu i sprzedaży energii będzie możliwe, ale opcjonalne.
Zobacz również: Fotowoltaika zimą – wydajność i konserwacja instalacji fotowoltaicznej
Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii – powód zmian
Oficjalnym powodem zmian jest wykonanie prawa Unii Europejskiej, wsparcie innowacyjności w energetyce i zachęcenie prosumentów do maksymalizacji autokonsumpcji energii. Mają one także doprowadzić do wyeliminowania potrzeby przewymiarowania instalacji, przez co skrócić okres jej zwrotu. W komunikacje dostępnym na urzędowej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka podkreśla, że
“Czytelna faktura, dostęp do porównywarki wszystkich ofert sprzedaży energii na rynku czy możliwość zmiany sprzedawcy energii w ciągu zaledwie 24 godzin – to tylko niektóre z korzystnych rozwiązań dla gospodarstw domowych, zaproponowanych w projekcie ustawy, wprowadzającej do polskiego prawa dyrektywę unijną 2019/944 w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej.”
Warto jednak pamiętać, że ustawa jest dopiero na wstępnym etapie legislacyjnym i nowe zasady rozliczania fotowoltaiki nie muszą wejść w życie. Nawet jeżeli zaczną one obowiązywać – instalacje na nowych zasadach zaczną działać dopiero po 1 stycznia 2022 roku co oznacza, że zostało 6 miesięcy na montaż paneli i rozliczanie się według starych, korzystnych warunków.
Jak wykorzystuje się Odnawialne Źródła Energii w Polsce? Odpowiedź znajdziesz w jednym z naszych artykułów blogowych.
Przeczytaj również
Energia przyszłości w zabytkowych murach – Jak SUNERGO i Pasywny M² kreują zieloną przyszłość w sercu Poznania
25 października 2024 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Pa(...)
III miejsce – najlepsza instalacja przemysłowa
Październik to miesiąc wydarzeń branżowych. W pierwszym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć(...)
SUNERGO dołącza do sponsorów nagrody głównej w Wielkopolskim Turnieju Wielodyscyplinowym! 🌱
Z radością ogłaszamy, że SUNERGO dołączyło do grona sponsorów nagrody głównej w pierwszej (...)