Waga paneli fotowoltaicznych. Ile waży jeden panel fotowoltaiczny?

Panele fotowoltaiczne to rodzaj instalacji, która pozwala czerpać energię z własnej elektrowni słonecznej. Przy wyborze fotowoltaiki należy kierować się wieloma czynnikami, a istotną role odgrywają m.in. wymiary ogniw fotowoltaicznych oraz waga paneli fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, co wziąć pod uwagę przy doborze właściwej instalacji PV. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dopasować rozmiar i wagę fotowoltaiki, aby w pełni dostosować ją do rodzaju dachu.

Rozmiar instalacji pv – jak dopasować wymiary paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne muszą w pełni zaspokajać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na określoną wielkość instalacji PV, należy sprawdzić roczne zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu będziemy mogli oszacować, jaką moc modułów wybrać. Na tej podstawie można też stwierdzić, z ilu paneli fotowoltaicznych powinien składać się cały system. Wymiary paneli zależą także od rodzaju powierzchni dachu, na którym mają zostać zamontowane. Dlaczego? Moduły najlepiej umiejscowić w miejscu, które jest najbardziej wystawione na działanie promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w stronę południa. Warto natomiast pamiętać, że nie zawsze budowa dachu pozwala na to, aby zagospodarować jego powierzchnię w pełni np. ze względu na rozmieszczenie okien dachowych.

Fotowoltaika Poznań - zadbaj o ochronę środowiska z Sunergo!

Montaż paneli fotowoltaicznych. Kiedy instalacja PV sprawdzi się na gruncie?

Fotowoltaika na gruncie czy panele fotowoltaiczne na dachu? W przypadku mniej wytrzymałych dachów lub takich, które nie są w stanie zmieścić lub udźwignąć całej instalacji PV, nie trzeba rezygnować z zielonej energii. Zamiast naruszać niepotrzebnie konstrukcję dachu, można zainstalować panele na gruncie. W tym celu musimy dysponować wolną przestrzenią na terenie naszej działki. Najlepiej, aby wskazane miejsce było odpowiednio odgrodzone i miało stabilne podłoże. Wybrany grunt nie powinien być narażony na zbyt duże zacienienie. Tego typu rozwiązanie najlepiej stosować w przypadku instalacji o wysokiej mocy. Warto zastosować montaż paneli na gruncie także. Dotyczy to sytuacji, w której możliwości montażowe systemu PV na dachu są ograniczone np. umiejscowieniem komina, czy okien dachowych. Opcjonalnie dopuszcza się także montaż instalacji na garażu lub w budynku gospodarstwa domowego, jeśli dysponujemy wolnym miejscem. Chcesz dowiedzieć się więcej o istotnych elementach montażowych? Sprawdź nasz wpis blogowy: Profile do fotowoltaiki – podstawa mocowania paneli fotowoltaicznych

Wielkość paneli fotowoltaicznych – jaki rozmiar paneli fotowoltaicznych wybrać?

Rozmiar fotowoltaiki w dużej mierze zależy od liczby ogniw. Obecnie do najczęściej wybieranych rodzajów zalicza się panele: 48, 60, 72 i 120-ogniowe, które mają dobre właściwości mechaniczne i są wygodne w montażu. Średni wymiar ogniwa wynosi 15×15 cm. Najlepszy stosunek mocy do wymiarów instalacji mają panele fotowoltaiczne o 60 ogniwach. Mikroinstalacja fotowoltaiczna złożona z większej ilości ogniw jest większa i cięższa.

Warto wziąć pod uwagę, że odpowiednie wymiary paneli muszą mieć swoje odzwierciedlenie w ich efektywności. Im wyższa jest moc w pojedynczym module, tym potrzebujemy mniejszej ilości paneli słonecznych. Pozwolą one na osiągnięcie wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, jakie jest zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Wymiary paneli fotowoltaicznych – ile miejsca potrzebujesz na instalację?

Określona moc modułu i zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku wystarczy, aby wiedzieć jaka powierzchnia dachu będzie wymagana pod wykonanie systemu PV. Wymiary panela należy podzielić przez moc modułu, aby w dalszej kolejności pomnożyć wartość przez moc generatora. Przy tej okazji warto wspomnieć, że kształt dachu ma znaczenie. Łatwiej montuje się panele PV na prostokątnej powierzchni, niż w przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji.

Waga paneli fotowoltaicznych - wymiary i waga instalacji fotowoltaicznej mają znaczenie!
Waga paneli fotowoltaicznych – wymiary i waga instalacji fotowoltaicznej mają znaczenie!

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Jeśli planujemy zainstalować system PV na dachu, odpowiednie wymiary paneli fotowoltaicznych nie wystarczą. Należy wziąć pod uwagę także ich ciężar. Nasuwa się więc pytanie: ile waży panel fotowoltaiczny? Najczęściej wynosi między 18-25 kg, a średnia waga modułu to około 20 kg. Z tego rodzaju obciążeniem poradzi sobie większość domów jednorodzinnych. W przypadku starszego budownictwa lepiej rozeznać się wśród specjalistów, czy waga paneli słonecznych nie będzie stanowiła problemu dla konstrukcji budynku.

Na ciężar paneli fotowoltaicznych i ich wymiary wpływa także materiał, z którego zostały wykonane. Dobrą opcją są panele, które pokrywa szkło hartowane. Te, które z jednej strony mają szkło, a u góry folię ochronną są przeważnie nieco lżejsze. Przystępne są także dachówki fotowoltaiczne, które skutecznie zastępują zwykłe dachówki.

Waga paneli fotowoltaicznych – czy mogą obciążać nasz dach?

Jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu, warto od samego początku zaznaczyć, że chcemy zainwestować w panele słoneczne. Dzięki temu projektant uwzględni nie tylko konstrukcję dachu, ale również zadba o dobór odpowiednich modułów fotowoltaicznych i ich właściwy montaż. Pozwoli to przewidzieć dodatkowe obciążenie związane z instalacją i zaplanować tzw. zapas udźwigu nieplanowanego obciążenia. W przypadku starszego budownictwa trzeba dokładnie zweryfikować powierzchnię oraz kształt dachu, aby wiedzieć czy nadaje się on pod instalację. Przed montażem należy brać pod uwagę także nośność dachu, aby panele fotowoltaiczne równomiernie go obciążały.

Zobacz również: Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – rodzaje, różnice i uwarunkowania montażowe

Instalacja fotowoltaiczna – wybór zależy od nas!

Jak można wywnioskować, dobór odpowiedniego rozmiaru instalacji fotowoltaicznej zależy wyłącznie od potrzeb naszego budynku. Większe wymiary i moc systemu sprawdzi się w przypadku dużego zużycia prądu. Przed doborem odpowiednich modułów, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Dobierze on instalację fotowoltaiczną m.in. ze względu na wytrzymałość dachu, możliwości finansowe, czy stopień nasłonecznienia. W przypadku domów jednorodzinnych rozmiar mikroinstalacji pozwala na montaż na dachu. Inną z dopuszczanych opcji jest zamontowanie systemu na powierzchni ziemi. Należy zatem pamiętać, że mocowanie paneli fotowoltaicznych i parametry urządzenia, są tak samo ważne jak waga i ciężar dobranej instalacji. Skuteczny wybór fotowoltaiki umożliwia zaspokojenie potrzeb nowoczesnego budownictwa.

Przed zainwestowaniem w fotowoltaikę, warto oszacować jej koszty i niezbędną moc. Wykorzystaj w tym celu kalkulator fotowoltaiczny – przydatne narzędzie do wykonania obliczeń.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek