Podłączenie fotowoltaiki do sieci – schemat procedury

Podłączenie fotowoltaiki do sieci jest nieodzowną czynnością dla instalacji on-grid. Dla wielu osób to zagadnienie jest zupełnie nieznane, dlatego w poniższym artykule zamieszczamy specjalnie dla Państwa najważniejsze informacje na ten temat. Jak wygląda podłączenie fotowoltaiki do sieci? Schemat jest tak naprawdę dosyć prosty. Podkreślić należy, że poniższe procedury dotyczą mikroinstalacji fotowoltaicznych (o mocy do 50 kW). Zapraszamy do lektury!

Kto może ubiegać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci?

Podłączenie fotowoltaiki do sieci może zgłosić prosument, czyli osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł i chce przesyłać jej nadwyżki do sieci energetycznej (z możliwością późniejszego odbioru). Warto zwrócić uwagę, że definicja prosumenta została rozszerzona w 2019 roku na małe i średnie firmy oraz niektóre spółdzielnie (zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat – Pakiet prosumencki 2019). Oznacza to, że podłączenie fotowoltaiki do sieci może zgłosić zarówno osoba prywatna, jak i osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Zobacz aktualne dofinansowanie do fotowoltaiki!

Kiedy podłączenie fotowoltaiki do sieci jest możliwe?

Wnioski o podłączenie do sieci możemy składać  w momencie, gdy cała instalacja jest odpowiednio zamontowana i posiadamy potrzebną dokumentację. Pomiędzy dostawcami energii istnieją drobne różnice w całej procedurze podłączenia fotowoltaiki do sieci, jednak całość przeważnie trwa około 30 dni i zawsze trzeba posiadać podstawowe dane do wypełnienia wniosku. Przede wszystkim musimy podać:

  • dane właściciela mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • dane techniczne mikroinstalacji (m.in. układ przyłączenia, typ falownika, moc znamionowa),
  • przybliżone dane dotyczące generowanej energii elektrycznej.

Dostawcy energii elektrycznej zamieszczają na swoich stronach internetowych wnioski do pobrania, dzięki czemu możemy wypełnić i wysłać dokumenty bez wychodzenia z domu.

Moc przyłączeniowa obiektu

Jeżeli moc przyłączeniowa obiektu jest niższa niż moc mikroinstalacji fotowoltaicznej, to przed złożeniem wniosku o przyłączenie fotowoltaiki, musimy ubiegać się o zwiększenie mocy przyłączeniowej naszego obiektu.

Zobacz, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa. Więcej informacji na naszym blogu.

Wniosek zgłoszony – co dalej?

Jeżeli odpowiednio wypełniliśmy wniosek, dostawca energii po jego zweryfikowaniu ma obowiązek do bezpłatnego zainstalowania licznika dwukierunkowego. Jest to urządzenie, które pozwala na sprawdzenie poziomu zużycia energii, a także na monitorowanie ilości wygenerowanego prądu, który przesłaliśmy do sieci. Po poprawnym montażu licznika, otrzymujemy certyfikat i składamy oświadczenie o przekazywaniu informacji do sieci (o wszystkich modernizacjach mikroinstalacji).

Jak podłączyć fotowoltaikę do sieci?
Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9,6 kWp, Sierosław

Przyłączenie fotowoltaiki do sieci – schemat jest prosty

Jak widać, przyłączenie fotowoltaiki do sieci to tak naprawdę wypełnienie kilku dokumentów. Cała reszta obowiązków leży po stronie Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Pamiętajmy jednak, że wnioski musimy składać nie później, niż 30 dni przed datą planowanego przyłączenia. Aby instalacja fotowoltaiczna mogła zostać przyłączona do sieci, musi ona zostać zamontowana przez osobę, która posiada jedno z trzech uprawnień:

  • ważny certyfikat, który potwierdza kwalifikacje do montowania instalacji OZE (art. 136 i art. 145 ustawy o odnawialnych źródłach energii),
  • ważne świadectwo kwalifikacyjne, które uprawnia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Nasza mikroinstalacja fotowoltaiczna musi spełniać wszelkie wymogi techniczne, eksploatacyjne, a także te dotyczące bezpieczeństwa. Podkreślmy, że osoba, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznej, musi posiadać jedno z powyższych uprawnień.

Zobacz również: Jaki kabel wybrać do paneli fotowoltaicznych?

Ciągła pomoc

Nawet w wypadku, gdy będziemy mieli kłopot z wypełnieniem wniosku lub interesować nas będzie wybrany problem dotyczący przyłączenia fotowoltaiki do sieci, zawsze możemy skontaktować się z pracownikami z punktu obsługi klienta. Osoby te służą pomocą, dzięki czemu mogą mieć Państwo pewność, że cała procedura przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Fotowoltaika – system opustów

Czy fotowoltaika się opłaca? W naszych poprzednich artykułach zamieściliśmy wiele informacji na ten temat. Warto jednak jeszcze raz przytoczyć tutaj działanie systemu opustów w Polsce. Dzięki niemu możemy korzystać z energii słonecznej nawet wieczorami czy zimą. Dlaczego? Przyłączenie fotowoltaiki do sieci oznacza, iż nadwyżki wygenerowanego prądu oddajemy do Operatora, który przechowuje naszą energię do momentu, kiedy nasza instalacja nie będzie wytwarzała odpowiedniej ilości prądu. Wówczas będziemy odbierali większą część naszego prądu za darmo – prosument posiadający instalacje o mocy do 10kWp za 1 kWh oddaną do sieci może odebrać 0,8 kWH w późniejszym czasie. Oznacza to, że nawet w okresach o małym nasłonecznieniu będziemy płacić bardzo niskie rachunki za prąd.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci – załatwimy to za Państwa!

Na koniec chcielibyśmy poinformować, że korzystając z naszych usług nie muszą się Państwo martwić podłączeniem fotowoltaiki do sieci. Nasza firma na bazie pełnomocnictwa zajmuje się całym procesem przyłączenie mikroinstalacji do sieci! Oznacza to, że wszystkie powyższe czynności wykonujemy za Państwa. Panele fotowoltaiczne to prosta decyzja!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Państwa pomocny, a przyłączenie fotowoltaiki do sieci nie sprawi żadnych problemów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, a także innymi artykułami na temat fotowoltaiki.

Alternatywą dla magazynowania energii w sieci jest posiadanie własnych magazynów energii. Jak robić to na własną rękę? Odpowiadamy w jednym z naszych najnowszych artykułów: „Magazynowanie energii słonecznej – na czym się opiera?„. Najlepiej jednak, by instalacja, którą montujemy nie generowała nadmiaru nadwyżek oraz pokrywała w pełni zapotrzebowanie energetyczne. Narzędziem, które pomaga określić adekwatną moc instalacji fotowoltaicznej jest kalkulator fotowoltaiczny, dostępny na naszej stronie.

Przeczytaj również

Instalacje off-grid czy on-grid? Którą opcję wybrać?

Systemy on-grid oraz off-grid to dwa podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika on(...)

Koszt instalacji fotowoltaicznej: ile kosztuje fotowoltaika?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest złożony i obejmuje wiele podzespołów. Zakup paneli stanowi(...)

Net-billing a net-metering – czy rozliczenie net-billing opłaca się bardziej niż net-metering?

Przeglądając wiadomości na temat fotowoltaiki, bardzo często można natrafić na zagadnienie, ja(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek