Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać?
Spis treści
Zastanawiają się Państwo nad inwestycją w energię odnawialną w swoim domu i nie wiedzą czy wybrać kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma instalacjami? Co opłaca się najbardziej w konkretnym przypadku? Poniższy artykuł skupiać się będzie właśnie na tym zagadnieniu. Spróbujemy Państwu przedstawić najważniejsze informacje, które powinny pomóc w podjęciu prawidłowej decyzji. Zapraszamy do lektury!
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne, podobnie jak panele fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej i zmniejszają zużycie tradycyjnych paliw kopalnych. Tym samym możemy ograniczyć emisję różnych zanieczyszczeń do atmosfery, a także uniezależnić się w pewnym stopniu od zewnętrznego dostawcy energii. Jeżeli zadają sobie Państwo pytanie – kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, przede wszystkim należy wiedzieć, że te pierwsze służą do ogrzewania, natomiast panele generują energię elektryczną.
Ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych
Wskazuje się, że odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja kolektorów w Polsce jest w stanie pokryć około 60% rocznego zapotrzebowania na ciepło do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Innym zastosowaniem kolektorów słonecznych w naszym kraju jest dogrzewanie pomieszczeń. Warunki atmosferyczne w Polsce nie pozwalają w pełni ogrzać domu podczas zimy za pomocą kolektorów, jednak taka instalacja jest w stanie pokryć około 30% zapotrzebowania rocznego na ciepło do dogrzewania pomieszczeń. Jest to spowodowane faktem, iż kolektory słoneczne radzą sobie dosyć dobrze w okresach przejściowych – podczas wiosny i jesieni.
Zobacz również: Optymalizator mocy – zasada działania i zastosowanie
Zawężone zastosowanie
Pamiętajmy jednak, że kolektory słoneczne służą wyłącznie do generowania energii cieplnej. Dosyć dużą wadą kolektorów słonecznych jest również duży problem z magazynowaniem wytworzonej energii cieplnej.
Panele fotowoltaiczne
Jeżeli chcą Państwo zmniejszyć swoje rachunki za prąd, warto zastanowić się nad wyborem paneli fotowoltaicznych. To właśnie one generują energię elektryczną, a odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja jest w stanie pokryć do 100% zapotrzebowania na prąd dla danego gospodarstwa domowego.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid
Wydaje się, że najbardziej opłacalnym wyborem jest fotowoltaika dla domu, działająca w systemie on-grid. Dlaczego? Ponieważ nawet w wypadku, gdy nasza instalacja nie dostarcza odpowiedniej ilości energii elektrycznej, możemy bez problemu pobierać prąd z sieci energetycznej. Jeżeli natomiast pogoda jest dobra, nadwyżki energii z naszej instalacji możemy przesłać do sieci i pobrać w momencie niedoboru (np. wieczorem lub w okresie zimowym). Ze względu na to, że w Polsce prosumenci mogą korzystać z systemu opustów, fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Inwestycja w panele słoneczne
Instalacja fotowoltaiczna jest stosunkowo dużym wydatkiem, jednak na tę chwilę inwestycja dla domu zwraca się po około 6-7 latach. Jest to przede wszystkim spowodowane nowymi projektami, które wspierają rozwój fotowoltaiki w Polsce.
Wsparcie
Wymienić tutaj należy program Mój Prąd, ulgę termomodernizacyjną oraz program Czyste Powietrze. Każdy z tych projektów działa na innej zasadzie, jednak powodują one, że inwestycja w fotowoltaikę staje się jeszcze bardziej opłacalna. Na przykład dzięki programowi Mój Prąd możemy uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 5000 złotych i dodatkowo obniżyć resztę poniesionych kosztów poprzez odliczenie od nich podatku dochodowego (ulga termomodernizacyjna). Dodatkowo warto wspomnieć, że jeżeli bierzemy kredyt na fotowoltaikę, to spłacane raty będą praktycznie tożsame ze starymi rachunkami za prąd. Po ich spłacie będziemy mogli cieszyć się niemal darmową energią elektryczną!
Uniwersalność
Panele fotowoltaiczne to uniwersalne rozwiązanie, które daje nam wiele możliwości. Dzięki energii elektrycznej możemy zarówno zasilać różnego rodzaju urządzenia elektryczne, jak i przeznaczać prąd na dogrzewanie domu lub przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wydaje się więc, że panele fotowoltaiczne są najrozsądniejszym wyborem.
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?
Jak widać, te dwa rodzaje instalacji przetwarzają energię słoneczną, jednak pierwsze z nich wytwarza dzięki niej energię cieplną, natomiast panele generują prąd. Jeżeli chcemy wyłącznie ograniczyć wydatki na przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU), to możemy zainwestować w kolektory słoneczne. Wydaje się jednak, że bardziej przyszłościowym wyborem są panele fotowoltaiczne. Jest to spowodowane ich uniwersalnością – wytworzony prąd możemy wykorzystać na wiele sposobów.
Prawidłowy projekt i montaż jest zawsze ważny!
Pamiętajmy, że profesjonalnie zaprojektowana i zamontowana instalacja to podstawa. Zarówno kolektory, jak i panele fotowoltaiczne muszą być umieszczony w taki sposób, aby były maksymalnie wydajne. Właśnie dlatego warto poświęcić czas nad wyborem profesjonalnej firmy, która stworzy projekt pod nasze indywidualne potrzeby i dokona montażu instalacji.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu w dokonaniu wyboru pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi. Zachęcamy do lektury naszych artykułów, w których zamieszczamy najważniejsze informacje na temat projektów wspierających fotowoltaikę, a także przedstawiamy zasady działania poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej oraz ich budowę.
Zobacz również: https://sunergo.pl/blog/jaki-kabel-do-paneli-fotowoltaicznych-rodzaje-i-dobor-przewodow/
Przeczytaj również
Energia przyszłości w zabytkowych murach – Jak SUNERGO i Pasywny M² kreują zieloną przyszłość w sercu Poznania
25 października 2024 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Pa(...)
III miejsce – najlepsza instalacja przemysłowa
Październik to miesiąc wydarzeń branżowych. W pierwszym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć(...)
SUNERGO dołącza do sponsorów nagrody głównej w Wielkopolskim Turnieju Wielodyscyplinowym! 🌱
Z radością ogłaszamy, że SUNERGO dołączyło do grona sponsorów nagrody głównej w pierwszej (...)