Audyt fotowoltaiczny – ocena obiektu pod kątem techniczno-ekonomicznych parametrów instalacji.

Celem audytu fotowoltaicznego jest przeprowadzenie wnikliwej analizy określającej, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne dla danego typu obiektu będzie wykonalna a także pozwala oszacować jej opłacalność. Jeżeli chcesz szybko poznać przybliżoną cenę instalacji fotowoltaicznej, nasz kalkulator fotowoltaiczny pozwoli Ci w łatwy sposób oszacować koszty i oszczędności. Istotną kwestią z ekonomicznego punktu jest by wielkość systemu fotowoltaicznego była odpowiednio dobrana do zapotrzebowania energetycznego budynku. Co składa się na audyt fotowoltaiczny?

1. Wywiad z inwestorem
  Osoba zlecająca wykonanie instalacji fotowoltaicznej na danym obiekcie często posiada sporą wiedzę na jego temat dzięki czemu może być źródłem wielu informacji.  
2. Dobór odpowiedniej konstrukcji wsporczej
  Prawidłowy dobór systemu montażowego pod panele fotowoltaicznie jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo oraz trwałość instalacji.  
3. Analiza zacienienia
  Zacienienie poszczególnych modułów ma negatywny wpływ na sprawność całej instalacji przez co znacznie obniża ilość generowanej energii elektrycznej dlatego ważne jest aby wziąć to pod uwagę na etapie projektowania systemu by możliwie unikać takich sytuacji.  
4. Obliczenie ilości wyprodukowanej energii
  Wielkość ta wyliczana jest indywidualnie dla każdego obiektu uwzględniając takie czynniki jak: lokalizacja, kąt nachylenia, straty wynikające z zacienienia czy rodzaju falownika i paneli.  
5. Analiza ekonomiczna
  Ocena rentowności inwestycji na którą składają się: sposób finansowania instalacji, spadki uzysku energii na przestrzeni lat, system rozliczeń z zakładem energetycznym czy wzrost cen energii.  

Audyt fotowoltaiczny jest więc niczym innym jak pierwszym krokiem w posiadaniu własnej instalacji fotowoltaicznej.

Dokument taki może być wymagany w przypadku instytucji państwowych nastawionych na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do przygotowania opisu i specyfikacji przedmiotu zamówienia publicznego. Inwestorzy indywidualni oraz firmy nie mają obowiązku wykonywania audytu fotowoltaicznego. U nas wliczony w jest on w cenę instalacji i stanowi załącznik naszej oferty.