Podstawy fotowoltaiki – zielona energia dla zielonych

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają właścicieli nieruchomości do poszukiwania innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną to sposób na skuteczne pokrycie zapotrzebowania na prąd dzięki czerpaniu z energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna jest więc ekologiczną, a przy tym w pełni skuteczną metodą pozyskiwania energii elektrycznej. Zanim zdecydujesz się na moduły PV, warto zgłębić podstawy fotowoltaiki i poznać jej pozytywny wpływ na środowisko. Co musisz mieć na uwadze, zanim zainwestujesz w panele fotowoltaiczne? W poniższym artykule omówimy kwestie instalacji fotowoltaicznej, o których warto wiedzieć na samym początku.

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i jak działają panele PV?

Fotowoltaika to jeden z rodzajów instalacji, wykorzystującej światło słoneczne. Promieniowanie słoneczne jest źródłem energii elektrycznej i odpowiada za produkcję energii w panelach fotowoltaicznych, która finalnie może posłużyć jako energia użytkowa. Inwestycja zalicza się do tzw. zielonej energii. Dlaczego? Jej użytkowanie nie wpływa negatywnie na otoczenie, a pozyskiwany prąd pochodzi z odnawialnego źródła. Instalacja paneli fotowoltaicznych uodparnia system energetyczny, zapobiegając niedoborom energii elektrycznej. Korzystanie z ekologicznych źródeł energii skutkuje także rosnącym uniezależnieniem się od dostawców prądu. Nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności.

Zobacz również: Oszczędzanie energii – ekologia dla początkujących

Kalkulator fotowoltaiczny - dopasuj fotowoltaikę do swoich potrzeb!

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Standardowa instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na dachu, jednak można dokonać montażu na gruncie. Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw. To ważna część instalacji, dzięki której możemy wytwarzać energię. Są one zbudowane z półprzewodnikowego materiału, który za sprawą czynników zewnętrznych, przewodzi ładunek elektryczny. W tym celu najczęściej wykorzystuje się krzem. Moduły PV, służą do zasilania falownika, zwanego również inwerterem. Elementem odpowiedzialnym za zapewnienie stabilności zamontowanego układu jest konstrukcja wsporcza.

Podstawy fotowoltaiki – mechanizm działania falownika

Prąd, który został wytworzony za sprawą paneli fotowoltaicznych, trafia do falownika (inwertera). Inwerter solarny ma za zadanie przekształcić prąd stały w prąd przemienny, który może zostać użyty w domowych gniazdkach. Falownik stale dostosowuje generowany prąd do wartości domowej sieci, a ponadto zaprzestaje swojej pracy z chwilą wykrycia awarii. Dokonuje także bieżącej kontroli urządzenia, analizując prawidłowość jego działania. Dzięki temu z łatwością unikniemy niepotrzebnych problemów z instalacją fotowoltaiczną.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak ją określić?

Podstawy fotowoltaiki obejmują znajomość jej mocy. Moduły fotowoltaiczne muszą mieć odpowiednią moc, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Określa się ją poprzez zużycie energii elektrycznej w domu i określenie warunków do montażu, którymi dysponujemy. Przydatny do obliczania mocy instalacji PV jest kalkulator fotowoltaiczny.

Podstawy fotowoltaiki – jednostki mocy i energii

Wp/kWp (watt peak/kilo watt peak) – jednostki określające moc instalacji fotowoltaicznej. Do jednostki mocy dodaje się literę p. Dzięki parametrowi kWp dowiemy się o wartości mocy nominalnej. Określimy moc paneli słonecznych, którą mogą osiągnąć w ustandaryzowanych warunkach testowych, a tym samym zdołamy zorientować się w wydajności paneli fotowoltaicznych.

kWh – jednostka umożliwia wyznaczenie wielkości zużycia energii. 1 kWh to ilość energii elektrycznej, jaką zużyje urządzenie elektryczne o mocy 1 kW w ciągu godziny.

Podstawy fotowoltaiki – na to należy zwrócić uwagę!

Wartość zainstalowanej mocy paneli to nie wszystko. Stawianie na zieloną energię pociąga za sobą także inne czynniki, o których należy pamiętać. Co jeszcze warto uwzględnić, aby dobrana instalacja działała sprawnie i stała się wystarczającym źródłem energii?

Podstawy fotowoltaiki - o czym należy pamiętać? Dowiedz się!
Podstawy fotowoltaiki – niezbędne kwestie, o których warto pamiętać!

Właściwie umiejscowienie paneli słonecznych

Moduły PV są najczęściej montowane na dachu, stąd lepiej wybrać fragment, który nie jest zacieniony. Nawet jeśli mamy do czynienia z częściowym zacienieniem, należy o tym wiedzieć już na etapie planowania instalacji. Najlepiej, aby powierzchnia dachu była skierowana w stronę południa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zacienienia paneli słonecznych? Sprawdź nasz artykuł: Zacienienie paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna – fachowy montaż gwarancją dobrej jakości

Znalezienie odpowiedniej firmy montażowej jest kluczowe, jeśli panele fotowoltaiczne mają być niezawodnym sposobem zaopatrywania budynku w energię elektryczną. Najlepiej, aby montaż instalacji fotowoltaicznej powierzyć doświadczonej i wyspecjalizowanej grupie fachowców, którzy najlepiej znają się na poprawnym zainstalowaniu fotowoltaiki.

Przyłączenie do sieci energetycznej – zgłoszenie do zakładu energetycznego

Jeśli nie ma technicznych przeszkód, prosumenci mogą ubiegać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci. W dalszej kolejności zakłady energetyczne mogą wyrazić zgodę, aby podłączyć instalacje fotowoltaiczne do sieci. Podstawą do tego jest przedłożenie wymaganej dokumentacji i wypełnienie odpowiedniego wniosku przez prosumenta. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do Operatora. Prąd zmienny przechowywany jest do momentu, kiedy nasz system PV nie będzie generował wystarczającej ilości energii.

Zobacz również: Fotowoltaika zimą – wydajność i konserwacja instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna – produkcja energii elektrycznej

To, ile energii elektrycznej zdołamy wyprodukować za pomocą instalacji fotowoltaicznej, zależy nie tylko od kąta nachylenia i umiejscowienia instalacji fotowoltaicznej. Moduły fotowoltaiczne w pełni zaspokoją nasze zapotrzebowanie na darmowy prąd, jeśli uwzględnimy m.in. moc nominalną i wydajność pojedynczych ogniw. Aby uznać instalację fotowoltaiczną za sprawną, należy określić ilość energii promieniowania słonecznego, zmienionej w energię elektryczną. Warto jednak pamiętać, że wartość wyprodukowanego prądu bywa zmienna dla poszczególnych miesięcy w ciągu roku.

Podstawy fotowoltaiki – jak wykorzystać produkowaną energię?

Podstawą fotowoltaiki jest racjonalne wykorzystanie zgromadzonych zasobów energii elektrycznej. W jaki sposób można wykorzystać wyprodukowany prąd?

  1. Autokonsumpcja – to bieżące zużycie energii, wykorzystywanej do zasilania domowych sprzętów elektronicznych.
  2. System net-billing – nadwyżki energii, a więc jej niewykorzystana część, są sprzedawane do sieci elektroenergetycznej. Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby w pełni wykorzystać wyprodukowaną energię elektryczną. Ważna jest roczna produkcja energii. Dlatego też np. zimą możemy czerpać z zasobów, zgromadzonych w okresie letnim.

Opłacalność fotowoltaiki – dlaczego warto postawić na instalację fotowoltaiczną?

Znając podstawy fotowoltaiki, można określić opłacalność inwestycji. Warto pamiętać, że zakup paneli solarnych to jednorazowy koszt, a produkcja pozostaje niezmiennie skuteczna. Dzięki zainwestowaniu w system PV stałe opłaty za prąd znacznie zmaleją. Oprócz tego instalacja fotowoltaiczna jest skutecznym rozwiązaniem dla osób, dbających o ochronę środowiska. Wykorzystanie odnawialnych źródeł przynosi więc zyski, które nie tylko zauważa się w niższych rachunkach za prąd, ale także pod względem ekologicznego gospodarowania swoją nieruchomością i czerpania z tzw. zielonej energii. Jeszcze wyższą opłacalność zyskamy wtedy, gdy skorzystamy z systemu dofinansowania, który przysługuje posiadaczom instalacji PV. Oferowane programy w ramach promowania fotowoltaiki i wspierania rozwoju OZE, to m.in.: „Mój Prąd 4.0„, „Czyste Powietrze”.Chcesz dowiedzieć się więcej o dofinansowaniach do fotowoltaiki? Kompletne informacje znajdziesz na stronie: Dofinansowania do fotowoltaiki

Przeczytaj również

System zarządzania energią – system HEMS i system EMS w branży fotowoltaicznej

System zarządzania energia domową HEMS (z ang. Home Energy Management System) oraz system EMS (z a(...)

Fotowoltaika z magazynem energii – czy magazyn energii do fotowoltaiki to dobry pomysł?

Dzięki wysokim dopłatom do magazynów energii mikroinstalacje wyposażone w nowoczesne magazy(...)

Mój Prąd 6.0 – kiedy wystartuje nowa edycja programu?

Jak wynika z ujawnianych informacji, dopłaty do instalacji fotowoltaicznych będą obowiązywały t(...)

Dopasuj swój idealny system fotowoltaiczny

 

Jesteśmy częścią grupy ERGO, właściciela marek