Montaż paneli fotowoltaicznych – jak przebiega realizacja usługi?
Spis treści
Wielu klientów pyta nas, jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej i jak wyglądają poszczególne etapy realizacji. Poza zamontowaniem modułów istotną kwestią jest omówienie projektu i zbadanie potrzeb klienta tak, aby instalacja spełniała w 100% jego potrzeby.
W poniższym artykule wyjaśnimy, od czego należy zacząć montaż paneli fotowoltaicznych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak przebiega proces instalacji systemu PV od momentu, gdy zdecydujesz się na jej zakup, aż do zakończenia usługi i czyli rozpoczęcia eksploatacji paneli słonecznych.
Montaż paneli fotowoltaicznych – porozmawiajmy o instalacji!
Początkowym elementem realizacji usługi jest zbadanie potrzeb klienta. Pierwszy kontakt powinien przede wszystkim uświadomić obu stronom, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie konieczna, aby w pełni pokryć zapotrzebowania energetyczne gospodarstwa domowego. Dzięki temu będzie można zastosować optymalną ilości i rodzaj paneli słonecznych. Kolejną kwestią, którą obejmuje montaż fotowoltaiki, jest zużycie energii
w Twoim domu. Wykorzystanie prądu najlepiej rozpatrzyć w dłuższym okresie (np. półrocznym).
Decydując się na skorzystanie z usług Sunergo, pracownik powinien pozyskać od klienta niezbędne informacje, które pozwolą zbadać optymalne zużycie energii (w przeliczeniu na kilowatogodziny). Tym samym będzie można oszacować potencjalne koszty, wynikające z eksploatacji urządzenia.
Fotowoltaika – montaż instalacji i pozostałe kwestie techniczne
Oczywiście samo pozyskanie rachunków za prąd nie jest wystarczające do podjęcia decyzji o tym, jak powinien przebiegać montaż instalacji fotowoltaicznej. Po stronie konsultantów leży więc wykonanie specjalistycznych obliczeń i porównanie ich z potencjalnym uzyskiem energetycznym. Przeprowadzona symulacja pozwoli na dobór modułów o odpowiedniej wydajności z uwzględnieniem dostępnej powierzchni.
Z technicznego punktu widzenia, rolą profesjonalnej firmy, jest również zbadanie orientacji domu, a w szczególności kąta nachylenia dachu oraz jego ekspozycji na słońce. Czynniki te znacznie wpływają na efektywność pochłaniania promieni słonecznych. Przyjmuje się, że największą efektywność w tym zakresie można uzyskać, montując panele skierowane w kierunku południowym. W takiej sytuacji kąt nachylenia modułów powinien wynosić około 25-40 stopni. Biorąc pod uwagę wskazane wytyczne, a także dostępną powierzchnię posesji, warto przemyśleć zastosowanie naziemnego systemu paneli słonecznych. W jaki sposób decyzja ta wpłynie na montaż fotowoltaiki? Naziemny system paneli słonecznych odnosi się do sposobu umieszczenia paneli fotowoltaicznych na ziemi lub na specjalnych konstrukcjach, w przeciwieństwie do montażu na dachu budynku.
Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i zmiany klimatyczne, warto sprawdzić możliwości techniczne własnego domostwa. Skorzystanie z fachowego doradztwa pozwoli stwierdzić, czy proponowane rozwiązanie spełnią Twoje oczekiwania nawet z chwilą zwiększenia zapotrzebowania energetycznego w przyszłości.
Ustalenie powyższych kwestii jest potwierdzane ostatecznie po wizji lokalnej, a także przeprowadzonej rozmowie z klientem. Całość tych działań można określić jako przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego.
Montaż fotowoltaiki – co obejmuje oferta i kosztorys instalacji?
Kolejnym krokiem, który musi obejmować montaż paneli fotowoltaicznych, jest przedstawienie oferty i kosztorysu. Na tej podstawie uzyskasz informacje, o tym, z czego dokładnie składa się usługa, a także ile kosztują poszczególne elementy systemu PV.
W sporządzonej ofercie znajdą się m.in. następujące informacje:
- propozycje stosowanych urządzeń i konstrukcji pod panele fotowoltaiczne,
- szczegóły techniczne dotyczące wielkości instalacji,
- symulacje wydajności i oszczędności,
- informacje dotyczące gwarancji;
- kosz instalacji fotowoltaicznej,
- wizualizację (na życzenie).
Po przedstawieniu wszystkich szczegółów instalacji przyjdzie czas na ostateczne poprawki w projekcie. Podpisanie umowy odbywa się dopiero po uzyskaniu przychylnej opinii klienta i podjęciu przez niego decyzji.
Firma Sunergo gwarantuje realizację usługi w ciągu 30 dni. Okres ten zależny jest głównie od ilości zleceń realizowanych w danym czasie.
Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?
Kluczowym etapem realizacji jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Proces ten trwa, w zależności od wielkości instalacji, od jednego do czterech dni. Składają się na niego następujące czynności:
- przygotowanie konstrukcji wsporczej,
- rozłożenie kabla do paneli fotowoltaicznych,
- umiejscowienie falownika w ustalonym z klientem miejscu,
- panele fotowoltaiczne zostają zamontowane, a instalacja zostaje podłączona do sieci.
Wykonanie każdego z tych zadań wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale również umiejętności, które pozwolą zadbać o efektywne i skuteczne działanie całej instalacji. Pamiętaj też, że specjalna pomoc powinna być oferowana w celu przeprowadzanie innych prac, do których zalicza m.in. rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Warto również mieć na uwadze, że prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W naszym artykule: Fotowoltaika a burza wyjaśniamy m.in., jakie zagrożenie stanowią dla naszej instalacji wyładowania atmosferyczne.
Jakich formalności należy dopełnić?
Po zakończonym montażu instalacji fotowoltaicznej konieczne będzie zgłoszenie posiadanej instalacji do operatora energetycznego. Kontakt ten umożliwi wymianę licznika energetycznego na tzw. dwukierunkowy. Jest to urządzenie, które pozwala zarówno na pobieranie energii z sieci, jak i jej oddawanie. Operator energetyczny, według prawa, ma obowiązek wymiany licznika w ciągu 30 dni. Zwieńczeniem procesu jest podpisanie specjalistycznej umowy z operatorem, tzw. umowy kompleksowej. Dopiero po zapoznaniu się z jej treścią, można z powodzeniem zacząć korzystać z własnej mikroinstalacji.
Zapoznaj się a z artykułem: Mocowanie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze elementy montażowe.
Montaż fotowoltaiki – jak sfinalizować cały proces?
Ostatnim etapem realizacji usługi jest instalacja oprogramowania do monitoringu wydajności zastosowanych paneli słonecznych. Dzięki temu klient ma bieżący wgląd w ilość uzyskanej energii w czasie rzeczywistym. Ponadto możesz stale pozyskiwać informacje o oszczędnościach wynikających z użytkowania instalacji.
Przeczytaj również
Energia przyszłości w zabytkowych murach – Jak SUNERGO i Pasywny M² kreują zieloną przyszłość w sercu Poznania
25 października 2024 r. mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu organizowanym przez Pa(...)
III miejsce – najlepsza instalacja przemysłowa
Październik to miesiąc wydarzeń branżowych. W pierwszym tygodniu mieliśmy okazję uczestniczyć(...)
SUNERGO dołącza do sponsorów nagrody głównej w Wielkopolskim Turnieju Wielodyscyplinowym! 🌱
Z radością ogłaszamy, że SUNERGO dołączyło do grona sponsorów nagrody głównej w pierwszej (...)